Ustni zadah

O ustnem zadahu govorimo, kadar se slab vonj iz ust širi vsak dan in ne mine niti po umivanju zob. Gre za zelo pogosto nevšečnost veliko ljudi.

Večinoma je vzrok za zadah nezadostna ustna higiena, vključno z ostanki hrane, ki se zadržujejo med zobmi in pod mostički. Zadah imajo tudi bolniki z vnetimi dlesnimi in parodontalno boleznijo. Zgrešeno je prepričanje, da je glavni vir zadaha želodec. 90 % vzrokov ustnega zadaha izhaja iz ustne votline, preostalih 10 % pa iz ostalih organskih sistemov kot so želodec, pljuča,  ledvica, jetra, trebušna slinavka (sladkorna bolezen). Suha usta (pomanjkanje sline, dehidracija) in uživanje tobačnih izdelkov sta še dva dejavnika, ki povzročata slab zadah. Poleg hrane in pijače lahko tudi stres, hujšanje, smrčanje in hormonske spremembe vplivajo na zadah.

Da bi se z zadahom lahko učinkovito spoprijeli, moramo poiskati njegov vzrok. Žvečenje osvežilnih žvečilnih gumijev, razni bombončki za preprečevanje zadaha in celo osvežilne ustne vode, ki so največkrat narejene na alkoholni osnovi, zadah samo za kratek čas prekrijejo, ne odpravijo pa vzrokov zanj.

Pri večini ljudi je vzrok za zadah v ustih. Zato je glavna dejavnost pri odpravljanju zadaha odstranjevanje bakterij, ki proizvajajo vodikov sulfid, in odstranjevanje gojišč, na katerih te bakterije uspevajo. Gojišča so lahko mesta pri previsnih plombah, zobje, ki jih je že napadla zobna gniloba, medzobni prostori, mesta pod mostički, okrog implantatov, v obzobnih žepih in na jeziku.

Odstranjevanje bakterijskih oblog

Bakterije v brazdah jezika

Kaj lahko sami storimo za odpravljanje slabega ustnega zadaha? Izhajamo iz temeljite ustne higiene. V prvem koraku smo spoznali, kako si očistimo zobe, v drugem pa, kako si očistimo medzobne prostore. Če imamo mostičke ali zobne vsadke, moramo skrbeti tudi za njihovo vsakodnevno higieno. Kako in s čim lahko očistimo te predele, smo povedali prejšnjikrat.

Tudi v brazdah jezika so lahko gojišča bakterij, ki proizvajajo slab vonj. Odstranjujemo jih s strgalom za jezik.Tehnika je preprosta. S strgalom nekajkrat potegnemo od korena jezika k njegovi konici, da ostranimo obloge. Če kljub skrbi za temeljito, natančno in redno ustno higieno zadaha ne moremo odpraviti, se posvetujmo z zobozdravnikom in/ali zdravnikom. Poiskati je treba vzrok in primerno ukrepati.

Strgalo za jezik

Strgalo za jezik

Obstajata dve različni strgali. Strgalo z enojnim lokom je namenjeno dnevnemu čiščenju oziroma odstranjevanju običajnih oblog. Strgalo z dvojnim lokom pa je nekoliko širše, namenjeno čiščenju jezika, ki ima globlje brazde, oziroma temeljitemu globinskemu čiščenju jezika.

Kemična podpora

Včasih se zaradi različnih vzrokov (na primer stres, hormonske spremembe) dogaja, da kljub temeljitemu čiščenju oziroma obvladovanju zobnih oblog ne moremo zagotoviti želenega zdravja dlesni in zob in/ali odpraviti zadaha. Takrat si lahko pomagamo s kemično podporo za obvladovanje zobnih oblog.

V zobozdravstvu je zelo dobro poznano in največkrat preskušano ter raziskovano sredstvo za preprečevanje nastajanja zobnih oblog klorheksidin. Gre za antiseptik, ki deluje proti veliko različnim bakterijam, glivicam, kvasovkam, celo proti nekaterim virusom.

Običajni klorheksidinski pripravki za splošno rabo, na primer ustne vode, imajo to slabost, da so narejeni na osnovi alkohola, kar izsušuje ustno sluznico. Klorheksidin v takih pripravkih povzroča tudi rjavo obarvanje zob in spremenjeno zaznavanje okusov. Na to je dobro misliti, kadar se odločamo za nakup klorheksidinskih pripravkov.

Poznamo pa tudi pripravke s klorheksidinom in brez alkohola ter s posebno formulo ADS-sistema, ki preprečuje zabarvanje zob in spremenjeno zaznavanje okusov. Klorheksidinski pripravki so lahko v obliki zobne paste, gela ali ustne vode z različnimi koncentracijami klorheksidina.

Rjavo zabarvanje zoba pri uporabi klorheksidinskega pripravka brez ADS sistema

Izbira pripravka oziroma koncentracije klorheksidina je odvisna od težave, ki jo želimo blažiti oziroma odpraviti. Ustne vode in zobne paste z najmanjšo koncentracijo klorheksidina lahko uporabljamo vsak dan kot dopolnitev oteženega mehanskega odstranjevanja zobnih oblog, zaradi dodanih fluoridov pa delujejo tudi kot dodatna zaščita proti kariesu. Priporočljive so pri ortodontskih in protetičnih posegih. Večje koncentracije klorheksidina so namenjene zaščiti proti bakterijskim oblogam in kot dopolnilo mehanskemu odstranjevanju oblog pri vnetju dlesni ter pri parodontalnih težavah. Njihova uporaba je omejena.

Gel s klorheksidinom za intenzivno lokalno uporabo

Pri odpravljanju zadaha ustno votlino spiramo z ustno vodo s klorheksidinom, pred tem pa lahko uporabimo tudi zobno pasto s klorheksidinom. Zobna pasta ne sme vsebovati natrijevega lavril sulfata (SLS), ker se učinek klorheksidina zmanjša. Še posebno pri globljih brazdah v jeziku ga lahko po strganju dodatno očistimo z zobno ščetko, na katero smo nanesli zobno pasto ali gel s klorheksidinom.

Zdravi zobje in dlesni za vse življenje

Samokontrola čiščenja zob s tabletami ali tekočino

Z rednim in vztrajnim izvajanjem vseh treh korakov, ki smo jih vam prestavili, boste vsak dan naredili velik korak k dobremu ustnemu in splošnemu zdravju. Razumljivo je, da tu in tam ne boste najbolj motivirani za temeljito ustno higieno, zato je dobro enkrat ali dvakrat mesečno izvajati samokontrolo temeljitosti čiščenja s tabletami ali tekočino. Tako tudi sami sebe spodbudimo k natančnejšemu in temeljitejšemu odstranjevanju mehkih zobnih oblog.Če boste imeli kadar koli občutek, da kljub trudu in prizadevnosti ne dosežete želene ravni ustne higiene, brez zadržkov poiščite strokovno pomoč. Zobozdravnik ali ustni higienik vas bosta strokovno podučila oziroma vam individualno svetovala o pravilni uporabi in izbiri pripomočkov za ustno higieno. Seveda ne pozabite tudi na redne preventivne preglede pri zobozdravniku. V ordinaciji se oglasite dvakrat letno, če vam zobozdravnik ne svetuje drugače. Preventivni pregledi so pomembni zato, ker lahko zobozdravnik opazi morebitne spremembe v ustih, ko so še na zgodnji stopnji, in prepreči razvoj bolezni.

Besedilo uredil: Andrej Hudovernik, dr. dent. med.