Oralna kirurgija
Ekstrakcija ali odstranitev zoba je najpogostejši kirurški poseg. Gre za manjši kirurški poseg pri katerem izrasel zob, ki ga ni mogoče pozdraviti in ohraniti odstranimo s pomočjo ustreznih inštrumentov. Vzroki za ekstrakcijo zoba so različni:
- zob je močno omajan.
- zobna krona je uničena do te mere in tako globoko pod nivo dlesni, da obnova z zalivko ali prevleko ni možna.
- na koncu zobne korenine je kronična vnetna sprememba (granulom), ki je ni mogoče pozdraviti z endodontskim zdravljenjem ali apikotomijo.
- zob je močno nagnjen ali izraščen.
- ortodontska indikacija
- splošno zdravstveno stanje (obsevanje, kemoterapija, določene operacije)
Odstranitev modrostnika je naslednja operacija pri kateri odstranimo neizrasel modrostni zob, ki je “ujet” v čeljustni kosti. Odstranitev enega ali več modrostnih zob je potrebna zaradi naslednjih razlogov:
- vnetje sluznice ali kosti okoli zoba
- cistična tvorba (cista)
- poškodba sosednjega zoba
- ortodontska indikacija
- protetična indikacija
Apikotomija je kirurški poseg, pri katerem z namenom ohranitve prizadetega zoba odstranimo končni del njegove korenine skupaj z okolnim vnetnim tkivom, ki je lahko tudi cistično spremenjeno. Defekt na mestu odstranjenega vnetnega žarišča in vrška korenine bo organizem postopoma izpolnil z zdravo kostjo ali brazgotino.
Podaljšanje klinične krone je manjši kirurški poseg s katerim odstranimo del dlesni in čeljustne kosti ter tako izpostavimo zadostno količino zoba za izdelavo zobne zalivke ali prevleke. Za poseg se odločimo, če sega zobna gniloba, zlom zobne krone ali stara zobna prevleka globoko pod nivo dlesni. Prav tako se odločimo za omenjeni poseg, če je prisotna povečana dlesen oziroma ko dlesen prekomerno prekriva zob.
- Odstranitev zoba
- Odstranitev neizraslega zoba
- Odstranitev zaostale korenine
- Odstranitev ciste
- Odstranitev povečane dlesni (gingivektomija)
- Apikotomija
- Vstavitev in odstranitev implantatov
- Drenaža ognojka (abscesa)
- Podaljšanje klinične krone
- Dvig sinusnega dna
- Dograditev čeljusti z umetno kostjo
- Zdravljenje vnetja okoli implantata
- Reženjska operacija dlesni (zdravljenje parodontalne bolezni)
- Zdravljenje recesije (umika) dlesni
- Odstranitev fibroma in ostalih izrastkov
Implantat je valjasto oblikovan, zobni korenini podobna struktura, izdelan iz telesu prijaznega materiala. Najpogosteje je izdelan iz titana, lahko pa je tudi keramičen. Njegova življenjska doba je lahko deset ali več let, vendar popolne garancije za to ni mogoče zagotoviti. Na zdravje implantata vpliva več dejavnikov: ustna nega oziroma uporaba ustreznih pripomočkov za čiščenje protetike na implantatih, neredni kontrolni pregledi, zdravstveno stanje pacienta, škrtanje/stiskanje z zobmi, kajenje in ostale neprimerne razvade.
Vstavitev zobnih implantatov v čeljustno kost je način zdravljenja delne ali popolne brezzobosti, ki močno izboljša ali ponovno vzpostavi normalno žvečno in govorno funkcijo.
Z implantatom lahko nadomestimo posamičen manjkajoč zob. S tem se izognemo brušenju vsaj dveh sosednjih zob oziroma izdelavi zobnega mostička.
Nadomestimo lahko več manjkajočih zob, tako da na vsaj dveh implantatih izdelamo mostiček.
Izjemoma lahko z mostičkom povežemo tudi implantat in zob in se tako izognemo zobni protezi.
Implantate lahko uporabimo za pričvrstitev zobne proteze. Zobna proteza se tako ne premika več med jedjo. Kvaliteta žvečenja in življenja je neprimerno boljša.