Največji potrošniki zobnih nitk so Američani, nitkanje zob pa se je čez lužo zelo razmahnilo, ko so proizvajalci zobnih nitk udarili z neusmiljeno oglaševalsko kampanjo, katere slogan je bil »Nitkaj ali umri!« Kljub kruti senzacionalistični naravi slogana je treba priznati, da se v njem skriva zrno resnice. Z nitkanjem namreč odstranimo mehke zobne obloge na mestih, kamor zobna ščetka ne seže – v medzobnih prostorih.
Iz vnetja dlesni se lahko razvijejo težje oblike parodontalne bolezni. Te lahko povzročijo večje tveganje za resne zdravstvene zaplete. Med njimi sta tudi srčna in možganska kap.
Največja napaka, ki jo lahko naredimo pri čiščenju medzobnih prostorov, je, da jih ne čistimo.
Zmote, povezane s čiščenjem medzobnih prostorov:
Povzročitelj krvavitev iz dlesni pri čiščenju medzobnih prostorov po navadi ni pripomoček za čiščenje, ampak nepravilno ravnanje z njim ali preprosto dejstvo, da je že prišlo do vnetja dlesni.
Če so bili še pred nekaj leti med zobozdravniki tudi taki, ki so čiščenje medzobnih prostorov z zobno nitko odsvetovali, češ da zobna nitka poškoduje dlesni, je danes razveseljivo to, da je vedno več zobozdravnikov, ki svojim pacientom pomagajo izbrati optimalne pripomočke za vzdrževanje temeljite ustne higiene in jih poučijo tudi o pravilni uporabi. Nepravilno uporabo ali neprimerni izbor pripomočkov za vzdrževanje ustne higiene namreč lahko pripelje do poškodb dlesni in zob.
Napredek ni pomenil le razvoja in izdelave zobnih ščetk, temveč tudi medzobnih ščetk. Izjemno tanke medzobne ščetke, ki so danes na voljo, so glede na svojo debelino lahko že alternativa zobnim nitkam.
Preden se lotimo dela, je zelo pomembno, da pravilno izberemo pripomočke. Idealno je, da nam pri tem pomaga strokovnjak – zobozdravnik ali ustni higienik.
Če nimamo te možnosti, potem pripomočke poiščemo s poskušanjem. Zobno nitko izberemo glede na širino medzobnih prostorov oziroma glede na tesnost stikov zob. Na voljo so od zelo tankih zobnih nitk do takih v obliki trakov, največkrat teflonskih, pa do malo debelejših za nekoliko širše medzobne prostore. Obstajajo tudi take, ki v stiku s slino nabreknejo in se spremenijo v mehko voluminozno nit.
Kadar se sami lotimo izbiranja optimalne velikosti medzobne ščetke, si moramo najprej kupiti komplet različnih velikosti medzobnih ščetk. Nato se lotimo poskušanja. V medzobni prostor vstavimo najprej najmanjšo medzobno ščetko. Če se nam zdi, da je bilo vstavljanje precej ohlapno, poskusimo z naslednjo velikostjo, in nato tako naprej, dokler ne pridemo do velikosti, ki jo še vedno lahko vstavimo z rahlim pritiskom in seveda brez bolečin. Ta velikost je optimalna za ta medzobni prostor. Nato isti postopek ponovimo v naslednjem medzobnem prostoru.
Medzobne ščetke v medzobni prostor nikoli ne potiskamo na silo, ker se lahko poškodujemo.
Uporaba je preprosta. Ko imate optimalno velikost medzobne ščetke, sledite navodilom.
Ne glede na to, ali velikost medzobnih ščetk, ki jih potrebujete za temeljito ustno nego, določi strokovnjak ali sami, morate merjenje čez 14 dni ponoviti. Takrat vaše dlesni ne bodo več vnete, zato bodo medzobni prostori nekoliko večji. Za temeljito čiščenje medzobnih prostorov boste najverjetneje potrebovali nekoliko večjo medzobno ščetko kot na začetku.
Za posebne primere, kot so na primer fiksni ortodontski aparati, mostički in zobni vsadki (implantati), so poleg medzobnih ščetk posebnih dimenzij odlični pripomočki za čiščenje tudi supernitke. To so posebne nitke, ki so narezane na neko dolžino in sestavljene iz čvrstih vdeval, nitke in čistilne gobice. V medzobni prostor, pod mostiček, okrog zobnega vsadka ali zvezdice fiksnega ortodontskega aparata jo vdenemo kot medzobno ščetko, nato pa s čistilno gobico povlečemo povsod tam, kjer želimo in moramo odstraniti zobne obloge.